Warsztaty meteorologiczne

NewsyMożliwość komentowania Warsztaty meteorologiczne została wyłączona

Z inicjatywy Pani Profesor Katarzyny Warzyszak-Koprowskiej w ramach Tygodnia Nauk Przyrodniczych 6 kwietnia udaliśmy się na Wydział Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego .
Warsztaty meteorologiczne prowadził pracownik WNoZ dr Zbigniew Caputa.

Na początku dr. Z. Caputa zapoznał Nas z tajemnicami zaskakujących nas w ostatnim czasie zmian pogodowych, najważniejszymi dokonywanymi pomiarami oraz z metodami ustalania ilości zawieszonego pyłu oraz smogu na podstawie inwersji temperatur.

Następnie mieliśmy szansę sami dokonać pomiarów np.: zmierzyć temperaturę i wilgotność otoczenia za pomocą psychrometru. Pomiary wykonywaliśmy w trzech stanowiskach: w budynku Uczelni, w ogródku meteorologicznym oraz na dachu Wydziału Nauk o Ziemi.

Nasza ciekawość została zaspokojona w jeszcze większym stopniu, gdy udaliśmy się do ogródka meteorologicznego, gdzie mieliśmy niepowtarzalną okazję do obserwacji funkcjonowania profesjonalnych przyrządów.

Kolejnym przystankiem naszych zajęć był dach budynku Uniwersytetu. Mimo chmur wiszących nad nami, nie najlepszej widoczności, i tak widok zapierał dech w piersiach. Mieliśmy możliwość zobaczenia prawie całej aglomeracji górnośląskiej. To był też ostatni punkt naszych badań. Wykonaliśmy kolejne pomiary, ale już 100 m wyżej nad powierzchnią Ziemi.

W końcu przyszedł czas na porównanie danych i analizę wyników już w sali wykładowej.
Wszystkich nas bardzo zaciekawiła meteorologia, z której tajemnicami stykamy się każdego dnia.

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress