WIECZÓR TEATRALNY W STASZICU – SZKOLNA PREMIERA „ŻEGLARZA”! (+ENG. VER.)

NewsyMożliwość komentowania WIECZÓR TEATRALNY W STASZICU – SZKOLNA PREMIERA „ŻEGLARZA”! (+ENG. VER.) została wyłączona

W czwartkowy wieczór 9 listopada br. w staszicowskiej auli odbyła się szkolna premiera „Żeglarza” – komedii Jerzego Szaniawskiego przygotowanej w ramach innowacyjnegoprojektu edukacyjno-artystycznego „Klasyka trochę niekonwencjonalnie” realizowanego od kilku lat w naszym Liceum. Autorką adaptacji scenicznej i reżyserką dramatu Szaniawskiego jest Iga Danielkis z kl. III humanistycznej. W sztuce wystąpili nasi uczniowie (nie tylko z klas humanistycznych), którzy także zajęli się przygotowaniem scenografii, oprawy muzycznej, trailera i promocjąprzedstawienia. „Żeglarz” miał premierę w Teatrze Narodowym w Warszawie w 1925 roku. Sztukę wyreżyserował wówczas legendarny już aktor i reżyser – Stefan Jaracz, twórca słynnego warszawskiego teatru „Ateneum”. Komedia Szaniawskiego to jeden z najgłośniejszych spektakli 20-lecia międzywojennego. Wywołał on liczne dyskusje na temat prawdy historycznej i narodowych mitów. „Żeglarz” zainspirował Tadeusza Boya-Żeleńskiego, znanego tłumacza literatury francuskiej, pisarza i publicystę, do kampanii przeciwko tzw. brązownikom, czyli osobom przedstawiającym postacie historyczne w sposób wyidealizowany, pomnikowy, pomijając w biografiach ich wady i kontrowersyjne momenty ich życia. Boy-Żeleński zdawał sobie sprawę, że to misja niewykonalna, bo na piękny bohaterski mit zawsze będzie większe zapotrzebowanie społeczne niż na – niekiedy trudną do zaakceptowania – prawdę historyczną. „Żeglarz” to dramat ponadczasowy, unikający dydaktyzmu i narzucania odbiorcom jednoznacznych odpowiedzi, pokazujący w lekkiej komediowej formie mechanizm powstawania narodowych mitów. Tegoroczny spektakl jest piątym przedstawieniem przygotowanym w ramach projektu „Klasyka trochę niekonwencjonalnie”. Do tej pory staszicowska młodzież wystawiła: „Śluby panieńskie” Fredry, „Pigmaliona” Shawa, „Dulskich, czyli dyskretny urok burżuazji” (na podstawie „Moralności pani Dulskiej” Zapolskiej) oraz – w ubiegłym roku – „Wizytę starszej pani” Dürrenmatta. Honorowy patronat nad „Żeglarzem” objęli: Pani Senator RP Joanna Sekuła, Prezydent Sosnowca – Pan Arkadiusz Chęciński, Dyrektor Staszica – Pan Grzegorz Walotek – orazMłodzieżowa Rada Miasta Sosnowca.

On the evening of November 9th the premiere of J. Szaniawski’s „Sailor” took place at our high schools – a comedy from 1925 considered to be one of the classics of Polish drama. The play was prepared by the students of ourhigh schools as part of the  educational project „Classics quiteunconventionally”.