Wiktor Nogajczyk i Michał Krupiński wygrali VI Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Bój o czapkę kpt. Antoniego Stawarza”

NewsyMożliwość komentowania Wiktor Nogajczyk i Michał Krupiński wygrali VI Ogólnopolski Konkurs Historyczny „Bój o czapkę kpt. Antoniego Stawarza” została wyłączona

25 stycznia 2017 r. o godzinie 12.00 w jednej z sal ekspozycyjnych Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie rozpoczęła się Gala Finałowa VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego o Odzyskaniu przez Polskę Niepodległości „Bój o czapkę kpt. Antoniego Stawarza”.
W konkursie, w ramach którego 18 listopada 2016 r. uczestnicy rozwiązywali trudny, wymagający szczegółowej wiedzy test oraz w oparciu o materiały źródłowe pisali wypracowanie, nagrodą główną jest replika tytułowej czapki. W tym roku klasyfikację drużynową wygrał i tę właśnie nagrodę zdobył duet z naszej szkoły: Wiktor Nogajczyk i Michał Krupiński z klasy III matematyczno – politologicznej. Obecnie naszą nagrodę można podziwiać wśród innych trofeów zdobywanych przez naszych uczniów w różnych konkursach, olimpiadach i zawodach.

W klasyfikacji indywidualnej, która posłużyła do obliczenia punktacji w klasyfikacji drużynowej Wiktor zajął II, a Michał III miejsce w Polsce. Oprócz całego pakietu ciekawych książek historycznych i nagród rzeczowych o tematyce wojskowej ufundowanych przez licznych partnerów konkursu zwycięzcy otrzymali indeksy na studia historyczne na Uniwersytecie im. J. Kochanowskiego w Kielcach.
Kim był Antoni Stawarz? „Antoni Stawarz, inicjator akcji oswobodzenia Krakowa był żołnierzem, kapitanem Wojska Polskiego, w czasach I wojny światowej porucznikiem armii austro-węgierskiej. W 1918 r. stworzył w wojsku organizację spiskową. 30 października żołnierze pod jego dowództwem opanowali dworzec kolejowy w Płaszowie. Dzień po powstaniu Kapitan Stawarz z żołnierzami zajął austriackie koszary w Podgórzu, a następnie cały Kraków. Do wojska tłumnie przyłączali się mieszkańcy miasta, wśród nich liczni  gimnazjaliści i studenci. Po wojnie Antoni Stawarz awansował do stopnia kapitana, służył w 57. PułkuPiechoty w Tarnowie. W 1935 r. rozpoczął pracę w krakowskim magistracie. W czasie II wojny światowej był członkiem Armii Krajowej. Zmarł w 1955 r., spoczywa na cmentarzu Rakowickim. Jego imię nosi jedna z uliczek na krakowskim Podgórzu”(Za: Niepodległość zaczęła się w Krakowie, InfoKraków24 ).
Bój o czapkę kpt. Antoniego Stawarza” jest Ogólnopolskim Konkursem Historycznym przeznaczonym dla uczniów szkół średnich organizowanym przez Stowarzyszenie Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem im. J. Kochanowskiego w Kielcach i Muzeum Wojska Polskiego. W tym roku honorowy patronat nad konkursem objęła Pani Minister Anna Maria Anders, która otworzyła I etap konkursu. Podziwiała wtedy zapał i pasje naukowe młodych ludzi. Niestety oczekiwana również na Gali, nie mogła przybyć, gdyż w tym samym czasie reprezentowała Panią Premier Beatę Szydło na pogrzebie gen. bryg. Janusza Brochwicz – Lewińskiego „Gryfa”. Mistrzem ceremonii wręczania nagród był rzecznik prasowy MWP Andrzej Tułowiecki, zaś przybyłych gości przywitał Zastępca Dyrektora MWP ds. Programowych Witold Głębowicz. Część merytoryczną Gali prowadził Komendant Oddziału C. i K. Przemysław Jaskółowski. Nagrody wraz z Komendantem i Dyrektorem wręczał gość specjalny Gali – Piotr Iwaszko – syn uczestnika oswobodzenia Krakowa w dniu 31 października 1918 r.
Galę uświetnił występ kwartetu smyczkowego złożonego z uczennic Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie, który wykonał dwa utwory L. van Beethovena.

Organizatorzy jeszcze raz pogratulowali zwycięzcom i zaprosili na przyszły rok szkolny do udziału w VII edycji konkursu. I my kolejny raz serdecznie gratulujemy Wiktorowi i Michałowi, składamy szacunek dla ich wiedzy i umiejętności. Cieszymy się też i jesteśmy dumni, że wzięli udział i wygrali konkurs upamiętniający bohaterstwo wydawać by się mogło zwykłego liniowego oficera, który swym czynem dowiódł, że każdy może wznieść się ponad przeciętność. Rozumiemy też, że choćby czytając o kapitanie Stawarzu, czy Orlętach Lwowskich dotykamy wielkiego słowa PATRIOTYZM. Wyraźmy jeszcze na koniec nadzieję i życzenie nas wszystkich, że w młodszych klasach naszej szkoły rosną miłośnicy historii, którzy w następnych latach zdobędą kolejne trofea.

Wszelkich informacji i rad dotyczących konkursu chętnie udzielą: Wiktor, Michał i ich nauczycielka historii Sławomira Dziewięcka.

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.