Wiosenny koncert dla hospicjum

NewsyMożliwość komentowania Wiosenny koncert dla hospicjum została wyłączona

20 marca 2017 r. w Sali Koncertowej Muza w Sosnowcu na rzecz Sosnowieckiego Hospicjum, zagrali, zaśpiewali i zatańczyli uczniowie IV LO im. S. Staszica i II LO im. E. Plater. Koncert odbył się w obecności honorowych gości: Prezydenta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego, Przewodniczącego Rady Miasta Wilhelma Zycha, radnych, opiekuna Młodzieżowej Rady Miasta Mateusza Bochenka, przewodniczącej Zarządu Stowarzyszenia Hospicjum Sosnowieckiego im. św. Tomasza Ap. Małgorzaty Czapli oraz dyrektorów zaangażowanych w przygotowanie koncertu liceów: Grzegorza Walotka i Doroty Leszczyńskiej. Inicjatorem i głównym organizatorem koncertu był ubiegłoroczny absolwent „Staszica” Michał Wyszyński, on też wspólnie z towarzyszącą mu Emilką Stachurską (również ubiegłoroczna absolwentką „Staszica”) koncert prowadzili.

Pierwsi występowaliśmy my. Ponieważ dewizą „Staszica” jest Tradycja i Nowoczesność postanowiliśmy dać tego dowód i połączyć rozrywkę z klasyką. Najpierw nasi koledzy wykonali siedem super przebojów muzyki rozrywkowej, a potem koleżanki instrumentalistki zagrały dwa utwory muzyki klasycznej.

W tej rozrywkowej części przemknęliśmy przez dziesięciolecia wybierając super przeboje, prawdziwe evergreeny będące emblematami swoich czasów. Były więc piosenki Deana Martina, Elvisa Presleya, Marii Koterbskiej, Glorii Gaynor, Johna Travolty i Olivii Newton John, Whitney Houston oraz Britney Spears.

Potem było nie mniej przebojowo, tyle że w repertuarze klasycznym, bowiem duet skrzypcowy wykonał Koncert na dwoje skrzypiec d-moll J. S. Bacha, zaś Humoreska opus101 A. Dworzaka zabrzmiała na skrzypce i wiolonczelę. Oprócz wokalistów i instrumentalistów na scenie pojawili się, jak zwykle obecni w takich sytuacjach tancerze, a było na co i na kogo popatrzeć, bo tańczyła mistrzowska para tańca towarzyskiego i artystki brawurowo tańczące jazz i taniec nowoczesny. Były nawet cheerleaderki.

Po naszej staszicowskiej części koncertu na scenie zainstalował się zespół Niadara. I znów było staszicowsko, bo perkusistą zespołu jest Adrian Marzec – absolwent „Staszica” z roku 2015. Chłopaki pojechali ciężką nutą, gitary łoiły, perkusista dawał czadu i było jak trzeba. Po Niadarze na scenę weszli artyści z Liceum Plater. Ich program, podobnie jak w części staszicowskiej, wypełniła mistrzowsko wykonywana muzyka rozrywkowa. Zarówno wokalistki, jak i towarzyszący im tancerze prezentowali naprawdę niezwykle wysoki poziom artystyczny.

Na zakończenie koncertu scenę, publiczność i całą „Muzę” opanował zjawiskowy i niepowtarzalny zespół Bananaboat, który w swoim stylu, z wielkim kunsztem wokalnym i swobodą estradową zrobił wielkie show. I tym razem „Staszic” o sobie przypomniał, bowiem dwóch członków zespołu to absolwenci naszej szkoły. Frontman zespołu Maciej Jędrzejko – matura 1996 i Michał Maniara – matura 1986. Do ostatniej szanty wilki morskie i mistrzowie estrady zaprosili publiczność, wiec kto żyw wdrapywał się na scenę i wykonując obowiązkową choreografię śpiewał przebój zespołu „Zęza” . Z szansy występu z „Bananami” skorzystały też nasze vipy na czele z Panem Prezydentem, który jak widzieliśmy, bawił się doskonale.

I w tym właśnie duchu – przyjaźni i solidarnej współpracy przy działaniach na rzecz sosnowieckiego hospicjum koncert zakończyli jego organizatorzy – Michał Wyszyński i Emilia Stachurska. Gospodarze podziękowali dyrekcjom szkół i uczniom biorącym udział w koncercie, gwiazdorskim zespołom, a także honorowym gościom, którzy swoją obecnością i życzliwością włączają się we wspólne dzieło budowy hospicjum.

Mamy nadzieję, że publiczność dobrze się bawiła, a dobry nastrój zwiększył hojność naszych widzów i będzie można przekazać znaczącą kwotę na rzecz Sosnowieckiego Hospicjum.

W staszicowskiej części koncertu wystąpili (w kolejności pojawiania się na scenie): Marta Banaszkiewicz, Wiktoria Kubicka, Emilia Głowa, Karol Mokrzycki, Oskar Strumiński, Małgorzata Szczepek, Anna Lis, Zofia Narowska, Michalina Żurawska

Tancerze (w kolejności pojawiania się na scenie): Oliwia Stebakowska, Sylwia Wardyń, Paulina Domańska, Grzegorz Mazur, Julia Kołosowska, Piotr Cesarz, Agnieszka Starczewska, Aleksandra Żabińska.

Scenariusz i organizacja: Sławomira Dziewięcka
Asystentka produkcji: Sylwia Wardyń
Foto: Aleksander Jura
Pomoc techniczna: Bartłomiej Mól, Stanisław Czyżewski, Krzysztof Szot, Szymon Hardek.

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z koncertu.