Wycieczka do elektrowni w Jaworznie

NewsyMożliwość komentowania Wycieczka do elektrowni w Jaworznie została wyłączona

19 października 2018 roku klasy 1b i 1d pod opieką profesorów: K. Tkaczyk, B. Jaromin, K. Michty i R. Hassy udały się na wycieczkę przedmiotową do Jaworzna. Cel: dowiedzieć się, w jaki sposób jest wytwarzany prąd elektryczny w elektrowni Jaworzno III.

Po krótkim szkoleniu dotyczącym przestrzegania zasad bezpieczeństwa otrzymaliśmy kaski oraz kamizelki z napisem „GOŚĆ” i byliśmy gotowi na „wielką przygodę”. Zwiedziliśmy ogromną halę, w której turbiny przetwarzały energię kinetyczną pary wodnej na energię elektryczną. Obok hali znajdował się budynek mieszczący około pięćdziesięciometrowej wysokości piec, w którym spala się odpowiednio oczyszczony i spreparowany węgiel. Przejście w pobliżu wielkich chłodni kominowych, odprowadzających głównie parę wodną utwierdziło nas w przekonaniu, że są one rzeczywiście wielkie! Ciekawostką był fakt, że wszędzie panował hałas. Jedynym wyjątkiem okazała się sterownia – pomieszczenie, w którym, pracujący przy komputerach, kontrolerzy czuwają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, by praca elektrowni przebiegała bez zakłóceń. Następnym punktem zwiedzania było pomieszczenie, w którym składowany jest gips, powstający w procesie odsiarczania spalin. Dzięki temu nasza atmosfera nie zostaje zanieczyszczona tlenkami siarki.

Nie obeszło się oczywiście bez zdjęcia pamiątkowego. Zadowoleni z naszej wycieczki, wróciliśmy do szkoły. Niestety, klasa 1b zdążyła jeszcze na dwie ostatnie lekcje 🙂