1. EC1 Łódź to instytucja kultury działająca w przestrzeniach zrewitalizowanego i rozbudowanego kompleksu pierwszej łódzkiej elektrowni, która pracowała od 1907 do 2000 roku. „EC1 Łódź online” to projekt tej instytucji, w ramach którego przygotowane zostały transmisje na żywo, filmy, wirtualne spacery i oprowadzania.
Udostępniane materiały pogrupowane zostały w następujące działy:
– Aktualności astronomiczne (transmisje z Planetarium EC1)
– Łódź – co tu się animuje. Przewodnik po filmach animowanych
– Historia kina i ruchomych obrazów (Narodowe Centrum Kultury Filmowej)
– Jak oni rysują – cykl o twórcach powieści graficznych i komiksów przygotowany przez Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej
– wirtualne oprowadzanie po Centrum Nauki i Techniki EC1
https://www.centrumnaukiec1.pl/aktualnosci/ec1-lodz-line
2. Dla zainteresowanych tańcem, inspiracją mogą okazać się „Kreacje 12”, przygotowane w ramach warsztatów choreograficznych przez tancerzy Polskiego Baletu Narodowego. To dziesięć miniatur, sfilmowanych w różnych wnętrzach oraz plenerach i udostępnionych wyjątkowo w tym roku online. Spektakl jest dostępny do 19 czerwca na stronie:
http://vod.teatrwielki.pl/kreacje-12/
Filmowe opowieści o budynku Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie na stronie:
https://teatrwielki.pl/wirtualnyspacer/
3. Museum of Modern Art /MoMA/ w Nowym Jorku udostępniło serię wirtualnych kursów z historii sztuki. W ramach bezpłatnego dostępu można wziąć udział w kursach: „Seeing Through Photographs” – o różnych nurtach fotografii oraz jej znaczeniu w świecie mediów społecznościowych, „What is a Contemporary Art?”, „In the Studio: Postwar Abstract Painting” oraz „Modern Art and Ideas”. Wszystkie zajęcia są dostępne na platformie coursera.com. Po ukończeniu i zdaniu wszystkich testów można (już za opłatą) otrzymać certyfikowany dyplom Museum of Modern Art.
https://www.coursera.org/learn/photography
https://www.coursera.org/learn/contemporary-art
http://www.coursera.org/learn/painting
https://www.coursera.org/learn/modern-art-ideas
4. 2020 rok jest Rokiem Romana Ingardena – wybitnego filozofa polskiego o niezwykle bogatym i różnorodnym dorobku. Sławę i uznanie zyskał głównie za sprawą swych rozważań z dziedziny estetyki, które należą do klasyki tak polskiej, jak i światowej. Zmarł 14 czerwca 50 lat temu. Z okazji tej rocznicy dr hab. Anna Chęćka z Instytutu Filozofii Uniwersytetu Gdańskiego przygotowała cykl czterech wykładów zatytułowany „Ingarden in the garden czyli estetyka dla każdego”. Tytuły poszczególnych wykładów brzmią następująco:
– Filozofia sztuki Romana Ingardena: tajemnicze hasła – klucze.
– Struktura dzieł sztuki – zagadka konkretyzacji estetycznej.
– Dlaczego muzyka jest tak wyjątkowa?
– Czy tęsknimy dziś za jakościami metafizycznymi? Między sztuką a życiem.
Dwa ostatnie wykłady pojawią się dopiero 17 i 24 czerwca o godzinie 19.00 na kanale youtube Nadbałtyckiego Centrum Kultury.
Natomiast dwa pierwsze znajdują się już w sieci na stronach:
https://www.youtube.com/watch?v=2_ukYVqCmz8
https://www.youtube.com/watch?v=ScjJ8pDpaoM
5. Sosnowieckie Centrum Sztuki – Zamek Sielecki również uczci 50. rocznicę śmierci Romana Ingardena. Galeria przygotuje wystawę p.t.”Filozof i przyroda. Tropem wielkich myślicieli”, która złożona będzie z dwóch części. Pierwsza – dla dorosłych, będąca zaproszeniem do refleksji nad „Książeczką o człowieku”, a druga – dla dzieci – opowiadająca o filozofii i ekologii. Wystawa będzie prezentowana w Zamku Sieleckim oraz w przestrzeni
wirtualnej.
© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica