1. Tego lata 15. edycja Festiwalu Tauron Nowa Muzyka Katowice odbędzie się tylko online, od 27 do 30 sierpnia. Transmisje będą obejmować koncerty i wydarzenia klubowe oraz wywiady z artystami w NOSPR, Walcowni, Muzeum Śląskim i innych miejscach istotnych dla historii Śląska i Festiwalu. Szczegółowy program zostanie ogłoszony niebawem. TNMK to jeden z najbardziej cenionych festiwali muzycznych. Trzykrotnie otrzymał nagrodę European Festival Awards dla najlepszego festiwalu w Europie.
http://festiwalnowamuzyka.pl/
2. Tegoroczny 14. Festiwal Filmu i Sztuki „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą odbędzie się w nowej, specjalnie przygotowanej formule od 1 do 9 sierpnia. Filmy fabularne i dokumentalne oraz Międzynarodowy Konkurs Filmów Krótkometrażowych będą dostępne wirtualnie. Również spotkania z twórcami zagranicznymi odbywać się będą online, na stronie internetowej festiwalu i na FB.
https://www.dwabrzegi.pl/
3. Ruszyła kolejna platforma streamingowa, za którą stoi Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Można tam obejrzeć archiwalne Polskie Kroniki Filmowe, spektakle teatralne, krótkie metraże oraz wiele filmów. WFDiF to legendarna instytucja, która została założona w 1949 roku. Powstały w niej słynne polskie dokumenty i setki odcinków PKF.
https://wfdif.online/
4. „Wszystkie strony książki” to seria interdyscyplinarnych, popularnonaukowych wykładów o książkach, prezentowanych na profilu facebookowym i w serwisie YouTube Kraków Miasto Literatury UNESCO. Do tej pory ukazało się pięć odcinków. Cykl rozpoczął się od wykładu p.t. „Książka i głowa. O karmieniu mózgu książkami i innych korzyściach płynących z lektury”. Kolejne odcinki to: „Książki bezwstydne”, „Książki gier komputerowych”, „Książki i mapy”, „Książki najdziwniejsze. Co się nam podobało w latach 90.”
https://www.facebook.com/watch/KrakowMiastoLiteraturyUNESCO/751026045432568/
To już ostatnia część naszego cyklu. Życzymy słonecznych i zdrowych wakacji oraz wielu kulturalnych odkryć i przeżyć.
© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica