Wyjątkowo długi maraton wyborczy – część I

NewsyMożliwość komentowania Wyjątkowo długi maraton wyborczy – część I została wyłączona

Co roku na przełomie października i listopada rozgrywa się w Staszicu maraton wyborczy do władz Samorządu Uczniowskiego – kampania, debata, w której uczestniczy młodzież całej szkoły, wybory, czasami dwie tury i na mecie – uroczyste przekazanie władzy przez ustępujący samorząd.

 W tym roku zapowiada się wyjątkowo długi maraton wyborczy.

Początkowo zarejestrowano dwa komitety wyborcze – R.A.D.K.A industries i Kongres Wolności Staszica, jednak z uwagi na fakt, że na ostatniej prostej przed wyborami partia Kongres Wolności Staszica w rażący sposób złamała zasady uczciwej rywalizacji, została zdyskwalifikowana i  wykluczona z wyborów.  W tej sytuacji w debacie, która odbyła się 24 października na czwartej lekcji udział wzięli tylko członkowie partii RADKA. Idnustries. Maja Radka, Amelia Majos oraz Mikołaj Zalewski wygłaszali oświadczenia, odpowiadali na pytania ustępujących władz (Janka Bały, Nadii Stachowicz i Kamila Celadyna,) oraz pytania kierowane ze strony publiczności, czyli całej szkolnej społeczności zgromadzonej na debacie.

Nazajutrz czyli 25 października od rana trwały wybory, które w przypadku startu jednego komitetu przybierają postać referendum. Wyborcy mieli zadecydować zaznaczając TAK lub NIE, czy chcą powierzyć władzę w zarządzie Samorządu Uczniowskiego przedstawicielom uczniowskiej partii RADKA.

Wyniki wyborów są następujące:

Tak – 206 głosów

Nie – 255 głosów

Głosy nieważne 25 w tym 18 głosów na RPDK

W tej sytuacji wybory nie dały rozstrzygnięcia i nie wyłoniły nowego Samorządu Uczniowskiego. W związku z tym:

Ogłaszamy kolejne wybory do władz Samorządu Uczniowskiego „Staszica”.

Oto nowy kalendarz wyborczy:

26.10.2023 – 16.11.2023r. – okres w którym komitety wyborcze mogą rejestrować swój udział w wyborach u opiekunki Samorządu Uczniowskiego Sławomiry Dziewięckiej

17.11.2023 – 30.11.2023 – okres w którym komitety wyborcze mogą prowadzić kampanię wyborczą

30.11.2023 – debata przedwyborcza

1.12.2023 wybory

Do czasu wyłonienia nowego Samorządu Uczniowskiego władzę sprawuje dotychczasowy Samorząd z uczniowskiej partii Agro Staszic z Jankiem Bałą i Nadią Stachowicz.

Część druga relacji w pierwszych dniach grudnia.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia