Wykłady z historii na Uniwersytecie Śląskim

NewsyMożliwość komentowania Wykłady z historii na Uniwersytecie Śląskim została wyłączona

28 listopada w godzinach  od 9.30 do 14.00 nasze klasy humanistyczne (Ib2 i Id2) pod opieką prof. Sławomiry Dziewięckiej i Anny Żelechowskiej wzięły udział w cyklu wykładów zorganizowanych przez Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykłady doskonale wkomponowały się w trwający ciągle rocznicowo – niepodległościowy nastrój, ale najważniejsze, że było nie tylko rocznicowo, ale również merytorycznie i naukowo. Trzy kolejne wykłady w sposób bardzo profesjonalny przedstawiły okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości i pierwsze lata istnienia wolnego państwa – starania o stworzenie ośrodków władzy najpierw lokalnej, potem centralnej oraz dyplomatyczną i zbrojną walkę o granice.

Uczniowie kilku liceów z uwagą wysłuchali kolejno wykładów dr hab. Sylwestra Fertacza, dr hab. Lecha Krzyżanowskiego oraz dr hab. Joanny Januszewskiej – Jurkiewicz. Wszyscy wykładowcy znakomicie uchwycili proporcje między pewnym stopniem ogólności wykładu i dawką informacji podstawowych potrzebnych uczniom, nie będącym specjalistami w zakresie historii najnowszej do zrozumienia tematu, a akademickimi szczegółami i naukowymi teoriami, które stanowiły o uniwersyteckim poziomie przekazu. Sprawiło to, że mogliśmy dostrzec pasję badawczą naukowców i odkryć ją u siebie, że mogliśmy zrozumieć, jak wiele pytań czeka na odpowiedź, jak wiele źródeł czeka na analizę i jak wiele treści one kryją.

Na zakończenie spotkania  przygotowano dla uczniów z wykorzystaniem nowoczesnych technologii odnoszący się do omawianej problematyki Quiz „Polonia Restituta”. Quiz przygotowany  przez dr Marcelę Gruszczyk miał charakter interaktywny i  prowadzony był w oparciu o platformę Kahoot, co sprawiło, że cała zgromadzona młodzież mogła uczestniczyć w zabawie.

Wszyscy byli bardzo zadowoleni z zajęć, które połączyły akademicką, naukową tradycję z nowoczesnością.