WYPRAWA WIEDEŃSKA GIMNAZJALISTÓW

NewsyMożliwość komentowania WYPRAWA WIEDEŃSKA GIMNAZJALISTÓW została wyłączona

Jak godnie uczcić zakończenie nauki w dwujęzycznym gimnazjum? Organizując międzynarodową wyprawę o charakterze naukowym! Tak właśnie można określić wycieczkę klas III GB i III GC do Morawskiego Krasu i Wiednia. Wyprawa międzynarodowa – wszak odwiedziliśmy Czechy i Austrię, a naukowych aspektów było naprawdę sporo. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Morawskiego Krasu, regionu w pobliżu Brna. To właśnie tutaj można podziwiać najpiękniejsze jaskinie – Jaskinie Punkevni. Zwiedzanie Jaskiń odbywa się początkowo „suchą drogą”, następnie, korzystając z romantycznych łódeczek, przepływa się po podziemnej rzece Punkvi. Lekcja geografii w najpiękniejszym wydaniu: olbrzymie stalagmity, stalaktyty i stalagnaty, zasłony i kaskady w niesamowitych kształtach i konfiguracjach.

Drugi i trzeci dzień wycieczki poświęciliśmy na zwiedzanie stolicy Austrii. To z kolei była żywa lekcja historii: panowanie Habsburgów, ich podboje, obyczajowość dworska i oczywiście Królowa Sisi. Lekcję patriotyzmu otrzymaliśmy na Wzgórzu Kahlenberg w Lesie Wiedeńskim. Z tego miejsca w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami. To tam mieści się polski kościół prowadzony przez księży zmartwychwstańców, a proboszcz tego kościoła spotkał się z nami i wygłosił piękną mowę o poczuciu wspólnoty, o tożsamości, o pamięci historycznej i dumie narodowej.

Wiedeń to oczywiście także stolica architektury, malarstwa i muzyki. Lekcje wiedzy o sztuce w praktycznym wydaniu: klasycystyczny Parlament, gotycka Katedra św. Szczepana, barokowe kościoły i pałace, potężne rezydencje: Hofburg i Schoenbrunn oraz zaskakujący i niezwykle nowoczesny Hundertwasserhaus. To wszystko mogliśmy podziwiać, sprawdzając naszą wiedzę w zakresie stylów w sztuce.

W bogatym planie zajęć nie mogło zabraknąć lekcji techniki – odwiedziliśmy Muzem Techniki w Wiedniu. Do jego największych atrakcji należy wciąż sprawny samolot Etrich Taube, bordowe Lohner-Porsche, mercedes „srebrna strzała”, wagon salonka cesarzowej Elżbiety, czy też zrekonstruowana kopalnia w piwnicy.

Lekcje fizyki, chemii i biologii odbyliśmy w Centrum Nauki VIDA w Brnie. Wystawa dzieli się na cztery tematyczne sekcje: planeta, cywilizacja, człowiek oraz mikroświat. Są tam również laboratoria oraz warsztaty tematyczne. Pasjonaci przyrody mogli podziwiać ogromne terrarium z mrówkami, żądni wrażeń spróbowali swoich sił na symulatorze przeciążeń lotniczych, a lubiący krzyczeć mogli zmierzyć siłę swego głosu.

Przez całą wycieczkę doskonaliliśmy swój angielski: w sklepach i oczywiście w McDonaldzie, a ponieważ przeszliśmy naprawdę sporo kilometrów, to i lekcje wychowania fizycznego mamy zaliczone.

Ale najważniejsze zajęcia na tej ostatniej klasowej wycieczce odbywały się w pokojach: to wspólne spotkania, rozmowy, dyskusje o sensie i bezsensie, warsztaty w podgrupach, wspomnienia; jednym słowem próba podsumowania trzech wspólnych lat w Staszicu. A było co wspominać! Ostatnia wycieczka w gimnazjum pozostanie na długo w naszej pamięci.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.