XVII STASZICOWSKIE SPOTKANIA Z NAUKĄ. NA HUMANISTYCZNYCH ŚCIEŻKACH… GOŚCIE Z SP 6 W SOSNOWCU NA POKAZOWYCH LEKCJACH W „STASZICU”

NewsyMożliwość komentowania XVII STASZICOWSKIE SPOTKANIA Z NAUKĄ. NA HUMANISTYCZNYCH ŚCIEŻKACH… GOŚCIE Z SP 6 W SOSNOWCU NA POKAZOWYCH LEKCJACH W „STASZICU” została wyłączona

W piątek, 9 grudnia, w ramach kolejnej edycji Staszicowskich Spotkań z Nauką, tym razem poświęconych dyscyplinom humanistycznym, odwiedzili  nasze Liceum bardzo sympatyczni ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sosnowcu. Celem ich wizyty był udział w zajęciach z przedmiotów humanistycznych prowadzonych przez staszicowskich profesorów i uczniów oraz poznanie „Staszica”, jednej z najstarszych i najbardziej zasłużonych dla lokalnej oświaty szkół średnich w woj. śląskim. Nasi goście uczestniczyli w dwóch lekcjach języka polskiego: o coraz popularniejszych w polszczyźnie feminatywach – zajęciach przeprowadzonych przez prof. Gawła Janika – i lekcji na wesoło nt. frazeologii w języku polskim, przygotowanej i przeprowadzonej przez trzy uczennice kl. II humanistycznej: Laurę Musialik, Zuzannę Pałkę i Emilię Zając. Jej koordynatorem był prof. Jacek Bajer. Ósmoklasiści wzięli też udział w lekcjach pokazowych filozofii oraz historii. Zrealizowane przez prof. Łukasza Lamżę zajęcia z filozofii poświęcone były możliwościom tworzenia przez sztuczną inteligencję dzieł sztuki, a poprowadzona przez prof. Sławomirę Dziewięcką lekcja historii dotyczyła wielkich bitew starożytności. W czasie przerw grupa uczniów z kl. 2d (humanistycznej) oprowadziła ósmoklasistów po „Staszicu”, pokazując im m.in. nowoczesne pracownie przedmiotowe, wspaniałą bibliotekę, dużą salę gimnastyczną, pokój uczniowski, szkolną kawiarenkę, słynny dywanik oraz opowiedziała o staszicowskich humanach i życiu Liceum. Nasi goście aktywnie uczestniczyli w zajęciach i zadawali sporo pytań prowadzącym lekcje oraz uczniom oprowadzającym ich po szkole. Pytali m.in. o mundurki szkolne, egzamin do klas dwujęzycznych oraz przedmioty nauczane dwujęzycznie. Dziękujmy ósmoklasistom i ich nauczycielkom za odwiedzenie „Staszica”, a młodzieży z kl. 2d zaangażowanej w organizację tegorocznych Staszicowskich Spotkań z Naukami Humanistycznymi – Błażejowi Galusowi, Idze Grzegorek, Sarze Huk, Amelii Majos, Aleksandrowi Mirowskiemu i Mai Radce – za wspaniałe reprezentowanie Liceum. Mamy nadzieję, że wielu naszych gości z SP 6 w Sosnowcu dołączy we wrześniu 2023 r. do staszicowskiej wspólnoty.

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.