Z wirtualną wizytą w muzeum.

NewsyMożliwość komentowania Z wirtualną wizytą w muzeum. została wyłączona

Od kilku miesięcy pandemia zamyka nas w domach, a jeśli nawet nie w domach, to w swoich miastach, regionach, krajach. Wyjazd na drugi koniec Polski jest nie lada wyzwaniem i graniczy z brawurą, a co dopiero dalsza wycieczka np. na drugi kraniec Europy. Można jednak znaleźć zamiennik, który jak to zamiennik nie zastąpi w 100 procentach oryginału, ale da złudzenie wyjazdu i pobudzi wyobraźnię.

Tydzień Humanistyczny w Staszicu był dla nas okazją do poszukiwania sposobów zwiedzania najwspanialszych zabytków w dobie pandemii. Nie trzeba było długo szukać, takim zamiennikiem wycieczki w realu możne być przecież wirtualne zwiedzanie. W dodatku właśnie teraz ruszyła akcja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Darmowy listopad online w pięciu rezydencjach królewskich”. W ramach akcji można wirtualnie zwiedzić 5 rezydencji – my wybraliśmy Łazienki Królewskie i Zamek Królewski w Warszawie.

3 grudnia klasa II h2, a 4 grudnia klasa II h1 wraz z profesorką Sławomirą Dziewięcką odwiedziły te wspaniałe miejsca. Przewodnikami byli kustosze muzeów i aktorka Małgorzata Kożuchowska. Technika zdjęciowa i sposób prowadzenia kamery dawały efekty 3D i wszyscy mieliśmy wrażenie, że naprawdę wchodzimy do kolejnych komnat, idziemy po schodach, podchodzimy do obrazów Rembrandta, Matejki czy Bacciarellego by z bliska podziwiać arcydzieła. Polecamy wszystkim udział w „Darmowym listopadzie”. Oprócz miejsc odwiedzonych przez nas można jeszcze wirtualnie zwiedzić Wawel, Malbork i Zamek w Sandomierzu.

Pałac na wodzie – Łazienki Królewskie

 

Sala tronowa w Zamku Królewskim – w Warszawie

Kolejna klasa, która uczestniczyła w wirtualnym zwiedzaniu to klasa II c. Ponieważ zakończyliśmy właśnie dział „Europa w XVII w.”, a jeden z tematów dotyczył Francji Ludwika XIV, na wirtualną wycieczkę wybraliśmy się do Wersalu. Obejrzeliśmy urzekającą galerię lustrzaną, sale balowe, królewskie sypialnie, ogrody. Po tym wyjątkowym miejscu bardzo profesjonalnie i ze znawstwem przedmiotu oprowadzała nas nasza koleżanka – Maja Rajfura uczennica klasy II c.

Gorąco polecamy tę formę podróżowania i zwiedzania, jest tania, niemęcząca i bezpieczna. Profesorka mówiła, że Pałac Buckingham ma bardzo atrakcyjną, dobrą technicznie i świetnie sfotografowaną trasę zwiedzania. Na pewno się tam wybierzemy.
Zapraszamy.

Galeria Zwierciadlana w Wersalu