Z wizytą w cerkwi.

NewsyMożliwość komentowania Z wizytą w cerkwi. została wyłączona

Kolejny rok z wiadomych powodów mamy wszyscy ograniczone możliwości podróżowania i odwiedzania dalekich i ciekawych zakątków świata, ale okazuje się, że nie zawsze trzeba jechać tysiące kilometrów, by znaleźć się w miejscu niecodziennym, a wręcz egzotycznym.

Otóż w piątek 19 listopada klasy III c i III h wraz z nauczycielkami Sławomirą Dziewięcką, Agatą Kaczyńską i Barbarą Strączek wybrały się z wizytą do sosnowieckiej cerkwi prawosławnej, która znajduje się o 10 minut drogi od naszej szkoły 🙂

Wrażenie robi już bryła świątyni oglądana w zewnątrz, a po wejściu do środka wszyscy byli wprost zachwyceni wielością ikon, pięknem ikonostasu, oryginalnym wystrojem wnętrza.

Kiedy zaś ksiądz Mikołaj Dziewiątowski zapalił świece tłumacząc sens tego zwyczaju, zrobiło się jeszcze bardziej podniośle.

W trakcie rozmowy ksiądz wyjaśniał na czym polegają różnice między wyznaniem prawosławnym, a innymi wyznaniami chrześcijańskimi np. katolicyzmem.

Dowiedzieliśmy się w jakim języku odprawiane są nabożeństwa, ile jest postów, jak wygląda spowiedź i czy ksiądz prawosławny może się żenić.

Ksiądz odpowiadał też na zadawane przez nas pytania np. o mieszane wyznaniowo małżeństwa, o zasięg sosnowieckiej parafii, czy o religijność wyznawców prawosławia.

Spotkanie z księdzem Dziewiątowskim przebiegało w bardzo przyjacielskiej atmosferze bowiem ksiądz jest absolwentem naszego licem z lat 90.

Wielu z nas było urzeczonych atmosferą prawosławnej świątyni i postanowiło odwiedzić ją raz jeszcze, tym razem w czasie nabożeństwa w niedzielę o godz. 10.30 albo w sobotę o 17.00.
Ksiądz Mikołaj zapraszał.