Z wizytą w Muzeum Matki Teresy Kierocińskiej

NewsyMożliwość komentowania Z wizytą w Muzeum Matki Teresy Kierocińskiej została wyłączona

Od kilku tygodni klasa Ia w trakcie spacerów historycznych poznaje historię miasta i jego wybitnych mieszkańców.  8 listopada 2022 r. wspólnie z nauczycielkami Sławomirą Dziewięcką i Anną Matusewicz wybraliśmy się na wycieczkę do klasztoru Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Sosnowcu i do znajdującego się w nim Muzeum Domu Macierzystego Zgromadzenia, które w tym miejscu 100 lat temu założyła Sługa Boża Matka Teresa Kierocińska.

 Często jeździmy bardzo daleko, by zwiedzić ciekawe miejsca, tymczasem w Sosnowcu jest wiele wartościowych muzeów, miejsc pamięci i wyjątkowych zakątków. Jednym z nich jest klasztor sióstr karmelitanek, który jest domem macierzystym zgromadzenia. To znaczy, że właśnie tu, w roku 1921r. Janina Kierocińska (imię zakonne Teresa) zwana „Matką Zagłębia”, założyła nowe zgromadzenie, mające obecnie ponad 30 domów zakonnych i liczące ok. 500 zakonnic w Polsce i kilku krajach europejskich, nie licząc misji afrykańskiej.

Nasza wizyta miała na celu zwiedzanie Muzeum Matki Teresy Kierocińskiej, gdzie poznaliśmy wiele szczegółów z życia Matki założycielki zgromadzenia. Dowiedzieliśmy się tu o jej ofiarnej działalności charytatywnej  prowadzonej od lat 20 ubiegłego wieku,  a później przez lata niemieckiej okupacji: o prowadzonym przedszkolu dla ubogich dzieci, sierocińcu, jadłodajniach, o schronieniu jakiego siostry pod kierunkiem Matki Teresy udzielały żołnierzom AK, o ukrywaniu osób którym groziło wywiezienie na roboty do Niemiec, dostarczaniu paczek pomocowych do Auschwitz, o uratowaniu kilku żydowskich dzieci i kilku osób dorosłych od Zagłady,  za co w 1992 r., Matce Teresie Kierocińskiej Instytut Yad Vashem nadał pośmiertnie honorowy tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Wszystkiego tego dowiedzieliśmy się z interesującej prezentacji i bardzo obrazowej opowieści siostry Wiktorii Szczepańczyk. Najbardziej zaś przemówiły do nas eksponaty – odrestaurowana niezwykle skromna cela Matki Teresy, w której zaprezentowane są przedmioty codziennego użytku oraz sala lekcyjna ze szkoły, którą siostry, pod kierunkiem Matki Teresy, z odwagą i poświęceniem, prowadziły. Mogliśmy nawet zasiąść w starodawnych ławkach z kałamarzami, w przedwojennej klasie wyposażonej w tablicę, mandoliny, fisharmonię, krosna do nauki tkania itp. Ale najwięcej radości dał nam interaktywny zestaw, który utrwalał wiadomości o tej wybitnej postaci, a zarazem przenosił nas kilkadziesiąt lat wstecz.

Z pewnością na długo zapamiętamy i miejsce i bohaterkę Muzeum i dzieło, któremu Muzeum jest poświęcone.

 

Serdecznie zapraszamy do przeglądania galerii z wydarzenia.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress