ZBYSZKI PO RAZ ÓSMY W KATOWICKIM ŚWIATOWIDZIE

NewsyMożliwość komentowania ZBYSZKI PO RAZ ÓSMY W KATOWICKIM ŚWIATOWIDZIE została wyłączona

Ósma gala Weekendowego Konkursu Filmowego odbyła się 20 października w kinie Światowid. Zainteresowanie przeszło oczekiwania organizatorów. Do współzawodnictwa przystąpiło dwadzieścia siedem ekip, dwudziestu dwóm udało się zrealizować filmy. Widownia na gali finałowej liczyła ok. 200 osób i wypełniła całe kino. Po projekcji filmów konkursowych ogłoszono werdykt i wręczono statuetki Zbyszka, czyli nagrody imienia Zbigniewa Cybulskiego. Poziom filmów konkursowych z roku na rok jest coraz wyższy, również tym razem wszystkie ekipy wykazały się zaangażowaniem i talentem.

Trzecie miejsce zdobyła grupa Artanazja z filmem Chien Femmelle, odważną, surrealistyczną wizją zuniformizowanego świata zmieniających się mód i społecznej presji.

Tegoroczna edycja okazała się szczęśliwa dla twórców komedii. Drugie miejsce zajął film grupy Pierogi w kompocie pt. Historia zakazanej miłości, w którym dwa zwaśnione rody z szekspirowskiej tragedii zastąpione zostały liceami Plater i Staszica.

Na miejscu pierwszym ex aequo znalazły się: stworzona przez laureatów zeszłorocznej edycji Marvelada, w której konwencja filmu superbohaterskiego zderza się z korporacyjną rzeczywistością firmy wynajmującej herosów oraz Michał Majer, czyli jak nie popełniać zbrodni w Halloween grupy filmowej The Billy – opowieść o tym, jak pechowy morderca trafia na imprezę nastolatków, zanurzając się w wir ich problemów. Oba filmy są pełne odniesień do popkultury i oba wywołały na widowni salwy śmiechu, co bywa trudną sztuką nawet dla profesjonalnych twórców komedii.

Bez względu na wynik dziękuję wszystkim zaangażowanym. Decyzje jury są subiektywne, a w tym roku głosy były wyjątkowo podzielone. Dla nas wszyscy jesteście Artystami, udowodniliście to. Z niecierpliwością czekamy na Wasze kolejne filmy.

Paweł Ciećwierz

Skład drużyn:

Miejsce III: Artanazja: Aleksadra Wójcik, Ida Bieniek, Wiktoria Myrta, Martyna Król (Liceum Kopernika)

Miejsce II: Pierogi w kompocie: Ola Prussak, Zuzia Dobiega, Jakub Synowiec, Zuzia Bącela, Dawid Rupiński, Oliwia Sosnal, Nikola Nowacka (Licem Staszica w Sosnowcu)

Miejsce I: Grupa Filmowa „The Billy”: Kuba Czekalski, Kuba Machnicki, Krzysztof Ludwiczak, Karol Proksa, Piotr Konieczny, Weronika Daniel, Nina Sośniak, Agata Knapik, Hania Klepacka, Alicja Piąty (Liceum Staszica w Sosnowcu)

Miejsce I: Delta Szwadron Super Cool Komando Wilków Alfa: Artur Kruger, Paulina Poloczek, Olaf Ciupka, Szymon Dędek, Magdalena Sędor, Aleks Sójka, Michał Kowalczyk, Miłosz Dziuba (Liceum Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej)

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress