NewsyRelacjeMożliwość komentowania „Weihnachten mit allen Sinnen 2015” – Święta Bożego Narodzenia przeżywane wszystkimi zmysłami została wyłączona

9. XII 2015r. na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu odbył się projekt pt. „Weihnachten mit allen Sinnen 2015” (Święta Bożego Narodzenia przeżywane wszystkimi zmysłami). Został on przygotowany przez studentów Instytutu Filologii Germańskiej. Naszą szkołę reprezentowała grupa z lektoratu 2C1 pod opieką dr Barbary Czwartos. Rywalami byli uczniowie VI Liceum Ogólnokształcącego im. J. Korczaka w Sosnowcu.

Na początku zostaliśmy podzieleni na 6 grup. Każda z grup wykonywała określone zadania na kolejnych stacjach. Na ich wykonanie mieliśmy każdorazowo 7 minut. Na pierwszej stacji musieliśmy ubrać Świętego Mikołaja, budując przy tym zdania w trybie rozkazującym oraz używając podanych rzeczowników i czasowników. Druga stacja nauczyła nas, jak upiec znane nam polskie pierniczki, jednak “z niemieckich składników”. W dalszej kolejności zabawiliśmy się w wędkarzy i łowiliśmy  ze stołu bombkę z odpowiednim niemieckim tłumaczeniem polskiej nazwy tradycyjnej potrawy bożonarodzeniowej. Czwarta stacja wymagała od uczestników dużej wiedzy leksykalnej, ponieważ naszym zadaniem było ustalenie zgodności zdjęcia z podanym zawiłym opisem. Następnie sprawdzono nasze umiejętności odmiany rzeczowników, gdyż naszym zadaniem było budowanie zdań opisujących ułożenie naczyń na stole wigilijnym. Ostatnim zadaniem była gra w statki. Za każdy trafiony statek otrzymywaliśmy słówko, które należało poprawnie przetłumaczyć, aby uzyskać punkt.

Po przejściu wszystkich stanowisk, aby utrwalić nowy zasób słownictwa, ponownie utworzyliśmy 2 drużyny: Staszic vs Korczak. Oba zespoły otrzymały duże papierowe worki i markery. Podczas burzy mózgów naszym zadaniem było wypisanie wszystkich słówek, które zapamiętaliśmy z przebytego spotkania. Co zaskakujące – obie drużyny uzyskały po 29 punktów!

Na koniec – długo oczekiwany finał i ogłoszenie wyników. I miejsce zajęła drużyna złożona z 4 StaszicakówWiktorii Haberko, Rafała Ogórka, Wiktorii Stachury i Michała Walczyka. Gratulujemy!

Zapraszamy do przeglądania galerii zdjęć z wydarzenia.