WYDARZENIA KULTURALNE ONLINE (15-17.04)

NewsyMożliwość komentowania WYDARZENIA KULTURALNE ONLINE (15-17.04) została wyłączona

1. W dniach 15-17.04. w formule online odbędą się Gdańskie Spotkania Literackie „Odnalezione w tłumaczeniu”. Jest to jedyny polski festiwal literacki poświęcony w całości literaturze w przekładzie. Motywami przewodnimi tegorocznej edycji są fantastyka, surrealizm i wyobraźnia. W programie festiwalu m.in. spotkanie z Dorotą Masłowską i tłumaczami jej książek, dyskusja o tłumaczeniu dzieł Stanisława Lema, panele o grach wideo i o przekładzie fantastyki oraz spotkanie z Eduardo Mendozą.
https://www.facebook.com/events/3296371413800241

2. Dla maturzystów i nie tylko: dzięki projektowi Radiobook można wysłuchać wielu wybitnych dzieł literackich w formie audiobooków czytanych przez znanych aktorów, m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. W każdy poniedziałek ma premierę nowy tytuł, w tym tygodniu jest to „Jądro ciemności” Josepha Conrada. Wśród dostępnych bezpłatnie tytułów również m.in. „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego, „Faraon” Bolesława Prusa, „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta, „Sezonowa miłość” Gabrieli Zapolskiej.

https://www.youtube.com/c/Radiobook/featured

3. Do muzeów umożliwiających darmowe wirtualne zwiedzanie kolekcji dołączył paryski Luwr. Na nowej stronie internetowej muzeum udostępnia ponad 480 tys. dzieł, w tym oczywiście słynną Mona Lisę Leonarda da Vinci.
https://collections.louvre.fr/

4. Jednym z patronów roku 2021 jest poeta Cyprian Kamil Norwid. Kilka dni temu na fanpage’u Instytutu Książki odbyła się premiera krótkometrażowego filmu braci Quay na temat jego biografii. Film można obejrzeć pod linkiem:
https://www.facebook.com/InstytutKsiazki/videos/1122166608256779