NewsyMożliwość komentowania * Staszic dla Kenii & Staszic dla Hospicjum * ZAPROSZENIE NA KIERMASZ CHARYTATYWNY została wyłączona

UWAGA! UWAGA!

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W WIELKIE
(mikołajkowej 🙂 )  AKCJI CHARYTATYWNEJ o kryptonimie:                                                                          * Staszic dla Kenii & Staszic dla Hospicjum *

Czy wiecie, że 5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza?

A Staszic (nie od dziś) wolontariatem stoi.

Działamy zarówno lokalnie jak i globalnie – stąd decyzja o połączeniu sił: *Staszic dla Hospicjum & Staszic dla Kenii*

Działać lokalnie i globalnie… to jeden z kluczowych elementów filozofii programu Matury Międzynarodowej IBDP. A wolontariat, służba – SERVICE – to jeden z trzech komponentów przedmiotu CAS (obok kreatywności i aktywności).

6 i 7 grudnia zorganizowany zostanie w naszej szkole kiermasz charytatywny, z którego dochód przeznaczony będzie na wsparcie dla Sosnowieckiego Hospicjum oraz Ramunde Twaweza Community Organisation w Kenii.

Naszego sosnowieckiego Hospicjum przedstawiać nie trzeba, o Hospicjum i niezastąpionym wsparciu, jakim otacza swoich Podopiecznych – słyszało wielu.

Przypomnijmy więc króciutko historię naszej przyjaźni z pewną kenijską wioską…

Ramunde Twaweza Community Based Organisation to organizacja społeczna w regionie Ugenya Sub-county, Siaya County w Kenii. Powstała, aby otoczyć wsparciem i opieką dzieci, młodzież, kobiety oraz osoby starsze – z terenów wiejskich – i umożliwić im udział w projektach rozwojowych.

W tym regionie ludzie żyją w ubóstwie, zaledwie kilku mieszkańców wioski to osoby wykształcone i przygotowane do życia zawodowego. Marne warunki mieszkaniowe, brak środków do życia, przemoc, głód, niedożywienie i przedwczesna śmierć… to niejednokrotnie codzienność naszych rówieśników. Problemem jest nawet dostęp do środków higieny osobistej

Projekt, który wsparliśmy naszą akcją w zeszłym roku, stawia na rozwój kenijskich dziewcząt (naszych rówieśniczek) zgromadzonych w organizacji Ramunde Twaweza Community Based Organisation.

Inicjatorem akcji wolontaryjnych skierowanych do osób w potrzebie – na całym świecie -jest platforma GoodNetwork, objęta patronatem m.in. Rzecznika Praw Dziecka, Radia Katowice i Dziennika Zachodniego. Więcej informacji: https://www.goodnetwork.pl/

Dzięki staszicowskiej zbiórce – w ubiegłym roku szkolnym – udało się nam się  pokryć koszt zakupu 2,5 maszyn do szycia*, na których – w ramach projektu – dziewczęta uczą się profesjonalnie szyć i działać zarobkowo na rzecz swojej społeczności. Szyją sukienki, mundurki szkolne, codzienne ubrania, torby, zasłony oraz artykuły higieniczne dla kobiet – wielorazowego użytku. Dzięki zbiórkom w dwóch innych szkołach w Polsce – w Ramunde jest już całe pięć maszyn (!)

*Koszt jednej maszyny to 16500 szylingów kenijskich. W zeszłym roku zebraliśmy równiuteńko 1500,- plnczyli 41380,77 szylingów kenijskich.

O naszych ubiegłorocznych Telemostach na linii Staszic – Ramunde Twaweza można poczytać tu:    https://www.staszic.edu.pl/staszic-dla-kenii-podziekowanie/

Cytując za panem Charles’em Ouma (e-wolontariuszem i koordynatorem działań wolontaryjnych w Ramunde) :

We are currently having five sewing machines with 10 girls having been fully trained. They are now able to make clothes and uniforms for sale though they have a challenge for materials. We plan to add them 5 sewing machines, buy them some materials and support needy girls with school fee. We get materials from Busia, border town between Kenya and Uganda. They are much cheaper there. We are also seeking help for Sacwina, grade four in secondary school, to clear fee arrears and sit for national exams in December.

Love from Sacwina 🙂

W ramach godzin wychowawczych (jeszcze w listopadzie i na początku grudnia) w klasach 2LO przeprowadzone zostaną tzw. Telemosty Staszic-Ramunde, czyli przyjacielskie lekcje online.

Staszicaki! CZAS POMAGAĆ!

• Szykujmy fanty na okołoMikołajkowy kiermasz (rękodzieło, książki, słodkości – mile widziane),
  • „rozbijajmy świnki skarbonki”, przeszukajmy zakamarki swoich kieszeni… 😉
  • ofiarujmy uśmiech, nadzieję i wsparcie!

RAZEM DAMY RADĘ!     6 i 7 grudnia 2022 r. (długie przerwy, s.42)

Szczegóły już wkrótce na godzinach wychowawczych i FB Samorządu Uczniowskiego i Szkolnego Wolontariatu.

Zapraszamy !!!