Staszicowska Pamięć

NewsyMożliwość komentowania Staszicowska Pamięć została wyłączona

Kiedy zbliża się dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny, nasze myśli kierują się ku przeszłości, a ponieważ tradycją naszej szkoły jest podtrzymywanie pamięci o minionych latach i ludziach ze szkołą związanych, dlatego w październikowe dni poprzedzające dzień Wszystkich Świętych klasy pierwsze docierają na najbliższe cmentarze, by odwiedzić groby nauczycieli „Staszica”, zapalić znicze, wspomnieć, a często poznać nazwiska i sylwetki często niebanalnych i wielce dla szkoły zasłużonych ludzi.

Nie inaczej było i w tym roku. Klasa Ia wraz z wychowawczynią Sławomirą Dziewięcka odwiedziła cmentarz ewangelicki przy ul. Mireckiego a na nim groby fundatora szkoły Henryka Dietla, profesorów Jerzego Krama, Wilhelma Wittenberga, dyrektora Waldemara Zillingera, przedwojennych pastorów Jerzego Tytza i Ernesta Uthke.

Klasa Id z wychowawczynią Agatą Kaczyńską zapaliła znicze na grobach w części katolickiej tego samego cmentarza. Uczniowie usłyszeli tu ciekawe opowieści o wyjątkowych nauczycielach Robercie Żabówce, Ligii Wójcik, Władysławie Powiadowskim, Ludmile Marcinkowskiej i kilku uczniach ze Stanisławem Latosińskim – powstańcem górnośląskim na czele.

Z kolei klasy I b, I c i I e z wychowawcami Roksaną Rzycką – Korzec, Mirosławem Boksą i Dorotą Marynowską uporządkowały teren zielony przed szkołą, na którym znajduje się Kamień Pamięci – miejsce upamiętniające nauczycieli i uczniów, którzy zginęli na różnych frontach wojen XX w. Również w tym miejscu zapłonęły znicze i pojawiły się kwiaty.
Pamiętajmy, by w te listopadowe dni wspomnieć nie tylko najbliższych, ale i ludzi ważnych dla nas jako społeczności. Przywołajmy w życzliwych wspomnieniach pamięć o nauczycielach, którzy pracowali na dobre imię, poziom i renomę „Staszica”, którzy tworzyli jego mit.