Światowy Dzień Zwierząt: krok w kierunku lepszej atmosfery w szkole

NewsyMożliwość komentowania Światowy Dzień Zwierząt: krok w kierunku lepszej atmosfery w szkole została wyłączona

Zwierzęta są częścią życia wielu z nas – zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Pomagają, wspierają, stają się członkami rodziny. Dziś stały się po części elementem naszej wewnętrznej kultury – poprzez galerię zwierząt na korytarzu i dzięki wizycie psa terapeutyczego w niektórych klasach.

Z okazji Światowego Dnia Zwierząt na lekcję do uczniów przyszła Bella – psia terapeutka, która na co dzień pracuje w gabinecie psychologicznym. Zmniejsza swoją obecnością poczucie lęku czy stresu u klientów, pomaga im się otworzyć, uspokoić. Zwiększa ich poczucie sprawstwa i poczucia kontroli, kiedy wykonuje ich polecenia. Dodatkowo tworzy podwaliny pod pracę z samooceną i samoakceptacją, gdy entuzjastycznie wita ludzi swoją bezgraniczną psią ufnością.

Dziś pokazywała swoje sztuczki na lekcjach z klasami 1B i 3B. Stała się też inspiracją do rozmowy o psach w psychologii i innych zawodach. Uczniowie usłyszeli m.in. opowieść o psie zatrudnionym do… przeganiania mew w Muzeum Marynarki Wojennej w Australii, o psach tropiących delfiny czy o psach zaganiających owce na halach.

Zajęcia poprowadziła nasza szkolna psycholożka, w której gabinecie w Katowicach piesek pracuje na stałe. Bella ma obecnie status ESA (Emotional Support Animal) i jest w trakcie certyfikacji terapeutycznej.

Niektórzy uczniowie będą mogli spędzić z Bellą trochę więcej czasu – jest nieoficjalną maskotką Szkolnego Klubu PTTK i już w najbliższą sobotę wybiera się z uczniami w Beskid Mały zdobywać Czupel i Magurkę Wilkowicką!

Gdybyście chcieli rozszerzyć swoją wiedzę dotyczącą psów pracujących, polecamy niezmiennie stronę zespołu psychologiczno-pedagogicznego (psychologstaszic.wordpress.com), gdzie w artykule o dogoterapii znajdziecie linki do konkretnych wątków, m.in. psów w GOPR, WOPR, Państwowej Straży Pożarnej, Policji, w hospicjum, uczących czytania i mówienia, pracujących w sądzie czy w szkołach.

Dodatkowo psy i inne zwierzęta popracują przez jakiś czas w naszej szkole nad atmosferą na szkolnych korytarzach – obok nowego gabinetu psychologicznego, tuż przy małej sali gimnastycznej, pojawiła się dziś galeria zdjęć zwierzaków naszych uczniów i nauczycieli. Okazuje się, że wszyscy tak samo kochamy swoich pupili i lubimy się nimi chwalić. Liczymy, że ociepli to wizerunek naszego grona pedagogicznego, jak również wytworzy milszą atmosferę w szkole.