Sukces Staszicanki w Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej

NewsyMożliwość komentowania Sukces Staszicanki w Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej została wyłączona

Martyna Borak, tegoroczna absolwentka Staszica, jako jedna z czworga reprezentantów Polski, wzięła udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Biologicznej i zdobyła brązowy medal!

Ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2 odwołano 31 IBO w Nagasaki w Japonii i zorganizowano ją online pod nazwą IBO Challenge 2020. Ponieważ nie odbył się także etap centralny Olimpiady Biologicznej, Komitet Główny musiał wyłonić reprezentację kraju w inny sposób. Martyna jako jedna z 18 osób, które najlepiej poradziły sobie w drugim etapie OB, została zaproszona do udziału w eliminacjach.

Przez 4 tygodnie Staszicanka uczestniczyła w szkoleniu online przygotowującym do Olimpiady. Zajęcia dotyczyły bioinformatyki, botaniki, statystyki i filogenetyki oraz fizjologii zwierząt. Następnie odbył się egzamin, który pozwolił wybrać czwórkę najlepszych: Martynę Borak, Barbarę Buchalską, Jakuba Kwiatkowskiego oraz Macieja Żurowskiego. To właśnie oni zostali zaproszeni na tygodniowe warsztaty na Wydziale Biologii UW i reprezentowali Polskę na IBO Challenge.

Podczas warsztatów Martyna uczestniczyła w zajęciach z botaniki, z przygotowywania i opisywania preparatów mikroskopowych, przeprowadzała elektroforezę białek oraz sekcję gąsienicy. W związku z nietypową formą konkursu Komitet zorganizował dla uczestników także zajęcia na komputerach. Skupiono się przede wszystkim na użyciu internetowych baz danych, narzędzi do klonowania in silico oraz symulatorów fizjologii zwierząt. Po zajęciach drużyna nie zapominała o biologii – obserwowali kaczki i kijanki na spacerach po Polu Mokotowskim lub przeszukiwali bazy danych na tropie ciekawych sekwencji w ludzkim genomie.

Zawody odbyły się 11 i 12 sierpnia br. Pierwszego dnia uczestnicy zmierzyli się z egzaminem praktycznym składającym się z części bioinformatycznej i fizjologii zwierząt. Kolejnego dnia odbył się egzamin teoretyczny zawierający niemal 100 pytań i trwający 6 godzin z jedną przerwą. Na wyniki musieliśmy czekać dwa tygodnie i oto są: Kuba i Maciek zdobyli srebrne medale, a Martyna i Basia brązowe.

Na podziękowania i gratulacje zasługują członkowie KGOB, którzy opiekowali się reprezentacją oraz zorganizowali szkolenia, warsztaty i przeprowadzili zawody w Warszawie, w szczególności Panowie dr TakaoIshikawa oraz dr Łukasz Banasiak. To dzięki nim Polska kolejny rok z rzędu uzyskała tak dobre wyniki w IBO. Gratulujemy także Pani dr Ewie Mróz, która od czterech lat była nauczycielką biologii Martyny i poprowadziła ją do tego sukcesu.

Obecnie w ramach IBO Challenge Martyna uczestniczy w projekcie grupowym z zawodnikami z Łotwy, Uzbekistanu i ze Słowenii, przygotowując projekt dotyczący edycji genomu. Jest to inicjatywa ze strony organizatorów, która ma choć trochę zrekompensować brak interakcji z zawodnikami innych państw na IBO. Mimo wszystko szkoda, że Martyna nie mogła pojechać na Olimpiadę do Japonii.

Serdecznie gratulujemy Martynie i życzymy kolejnych sukcesów już na studiach.