KLASY I NA WARSZTATACH O AKADEMICKIEJ UCZCIWOŚCI I NIE TYLKO… (+ENG. Version)

NewsyMożliwość komentowania KLASY I NA WARSZTATACH O AKADEMICKIEJ UCZCIWOŚCI I NIE TYLKO… (+ENG. Version) została wyłączona

14 i 23 listopada 2023 r. przedstawiciele uczniów wszystkich klas I wzięli udział w warsztatach, których tematem była AKADEMICKA POLITYKA UCZCIWOŚCI oraz MISJA SZKOŁY I MODEL UCZNIA IV LO I UCZNIA PRZYSZŁEJ KLASY IB – porównanie”. Dwugodzinne zajęcia zostały przygotowane i przeprowadzone przez pracownice biblioteki szkolnej. Warsztaty składały się z dwóch części – część pierwsza była poświęcona omówieniu i porównaniu misji naszej szkoły wraz z modelem absolwenta z misją IB i profilem ucznia IB. Wszyscy zgodnie podkreślali cechy wspólne zawarte w tych dokumentach a odnoszące się do naszych obecnych i przyszłych uczniów.

W części drugiej warsztatów pierwszoklasiści uświadomili sobie, na czym polega i jak bardzo jest ważna UCZCIWOŚĆ AKADEMICKA.

UCZCIWOŚĆ AKADEMICKA JEST POSTRZEGANA JAKO ZESTAW WARTOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI, KTÓRE PROMUJĄ UCZCIWOŚĆ OSOBISTĄ I DOBRE PRAKTYKI W NAUCZANIU, UCZENIU SIĘ I OCENIANIU.

Uczestnicy spotkania z łatwością wskazali, jakie są formy wykroczeń akademickich – plagiat, zmowa: pomaganie innemu uczniowi w działaniach nieetycznych, powielanie pracy, fałszowanie danych, spisywanie, oszukiwanie podczas egzaminów oraz brak wskazania źródeł.

W MISJI I MODELU Absolwenta naszego liceum oraz IB jest zapisane, iż nasza szkoła przywiązuje dużą wagę do uczciwości osobistej i uczciwości akademickiej. Zapewne ten czynnik jest istotnym elementem sukcesów naszych uczniów!

ACADEMIC INTEGRITY WORKSHOPS

About academic integrity in Staszic High School and not only…

On 14 and 23 of November 2023 representatives of every 1st class at our school took part in workshops. The topic was „Academic integrity”.

Two-hour meetings were organized and led by our library’s employees. The worshop consisted of two parts: the first part was a presentation of the topic and during the other one students were working in groups and exploring the topic.

Academic integrity is a guiding principle in education and a choice to act in a responsible way, whereby others can have trust in us as individuals. It is the foundation for ethical decision-making and behaviour in the production of legitimate, authentic and honest scholarly work.

In practice it means:

– legitimate conducting research and creating works

– respecting intellectual property

– ethical bahaviour during exams

Students easily indicated what the forms of academic misconduct are: plagiarism, collusion, duplication, misconduct during an examination, disclosing/receiving information.

At some point of the discussion, we recalled the Mission and Model of the Graduate of our school and IB Mission Statement and Philosophy, in both of which academic integrity plays an essential part!