MIEJSKA PREMIERA „WIZYTY STARSZEJ PANI” W SOSNOWIECKIEJ „MUZIE”

NewsyMożliwość komentowania MIEJSKA PREMIERA „WIZYTY STARSZEJ PANI” W SOSNOWIECKIEJ „MUZIE” została wyłączona

Wieczorem 15 listopada br. sosnowiecka „Muza” była pełna widzów. Na widowni zasiedli: Senator RP – Pani Joanna Sekuła, Prezydent Sosnowca – Pan Arkadiusz Chęciński, przedstawiciele Rady Miasta Sosnowca oraz Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca, nauczyciele oraz młodzież „Staszica” i innych szkół, rodzice uczniów i teatromanii, którzy przyszli zobaczyć zdolnych staszicowskich artystów na scenie. Była też Telewizja Katowice, która – kolejny już raz – objęła przygotowany przez naszą młodzież spektakl patronatem medialnym.

Adaptacja sceniczna „Wizyty starszej pani” Friedricha Dürrenmatta, wyreżyserowana przez maturzystkę – Natalię Piasecką – to efekt finalny dużego i innowacyjnego projektu edukacyjno-artystycznego „Klasyka trochę niekonwencjonalnie” realizowanego od kilku lat w naszym Liceum przez prof. Jacka Bajera. Scenariusz widowiska liczył ok. 70 stron, w intensywną ponad 2-miesięczną pracę nad spektaklem zaangażowanych było wielu licealistów z różnych klas. I, co szczególnie ważne, udział w projekcie był całkowicie dobrowolny, a zdecydowana większość prób odbywała się po lekcjach i w soboty. Na casting do tegorocznego spektaklu szkolnego zgłosiło się na początku września około 30 uczniów, nie tylko z klas humanistycznych, a na scenie wystąpiło 16 osób. Poza 16 aktorami sztukę współtworzyła młodzież zajmująca się scenografią, charakteryzacją postaci, nagłośnieniem i promocją widowiska.

Łącznie zaangażowanych było ponad 20 osób. Efekt końcowy przedsięwzięcia był znakomity! Po niemal 2-godzinnym spektaklu młodzi artyści mieli, podobnie jak po wcześniejszej premierze sztuki w „Staszicu”, owację na stojąco, a reżyserka sztuki otrzymała na scenie kwiaty od Dyrektora Liceum – Pana Grzegorza Walotka. Wtorkowy wieczór teatralny w „Muzie” połączony był z galą Fundacji Szkolnej im. S. Staszica – organizacją pożytku publicznego wspierającą nasze Liceum. Profesor Janusz Kubicki – prezes Fundacji Szkolnej – po raz kolejny wręczył przyznawane przez Fundację nagrody. Otrzymali je w tym roku m.in.: Prezydent Sosnowca – Pan Arkadiusz Chęciński, dyrektor sosnowieckiego Miejskiego Klubu im. Jana Kiepury – Pan Michał Góral – oraz profesorki naszego Liceum –  Panie Ewa Mróz i Anna Ryłek-Kostowska.

Gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy za fantastyczny wieczór wspaniałym staszicowskim artystom!