Czeka nas kolejny „Piątek z historią”

NewsyMożliwość komentowania Czeka nas kolejny „Piątek z historią” została wyłączona

18 marca o godz. 10:55 w sali 122 odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu „Piątki z historią”. Przypominamy, że cykl ten jest owocem współpracy IV L.O. im. Stanisława Staszica oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Tym razem naszym gościem będzie dr Paweł Duda, który wygłosi wykład pt. „Polityka zagraniczna Wazów – wybrane zagadnienia”.

Dr Paweł Duda jest adiunktem w Zakładzie Historii Nowożytnej XVI-XVIII wieku IH UŚ. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół panowania dynastii Wazów w Polsce oraz wojny trzydziestoletniej i roli Rzeczpospolitej w tym konflikcie.  Jest stypendystą Fundacji Lanckorońskich z Brzezia (2009), autorem kilkunastu artykułów naukowych oraz współwydawcą materiałów źródłowych.

Podczas wykładu uczniowie klas 3GM, 1P i 2P będą mogli dowiedzieć się, kim byli Wazowie, jak na przestrzeni wieków byli postrzegani przez historiografię, a także prześledzić jak kształtowały się relacje między Rzeczpospolitą Obojga Narodów a jej z sąsiadami w okresie panowania wspomnianej dynastii.