FESTIWAL MATEMATYKI DZIEŃ CZWARTY

NewsyMożliwość komentowania FESTIWAL MATEMATYKI DZIEŃ CZWARTY została wyłączona

Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR cieszy się w naszej szkole ogromną popularnością. Nie inaczej było 15.03.2018 r. Punktualnie o godzinie 9:00 ponad 100 uczniów naszej szkoły przystąpiło do rozwiązywania testów. Najliczniejsza była grupa w kategorii JUNIOR, czyli uczniowie z klas trzeciej gimnazjum i pierwszej liceum – 41 osób, następnie KADECI, czyli druga klasa gimnazjum (33 osoby), resztę stanowili STUDENCI, czyli druga i trzecia klasa liceum (33 osoby). Zadania wzbudziły wiele emocji. Trzeba było wykazać się wiedzą, pomysłowością, wyobraźnią, a także dobrą strategią. Mamy nadzieję, że wielu uczestników tych zmagań zostanie nagrodzonych lub wyróżnionych.

Kolejnym wydarzeniem matematycznym było spotkanie uczniów klas pierwszych i drugich liceum ze studentem matematyki Uniwersytetu Śląskiego. Michał Kolany opowiadał o matematyce w żonglerce. Okazuje się, że nie tylko można matematycznie opisać wykonywane przez żonglerów sztuczki. Można również rozstrzygnąć, jakie sekwencje ruchów są możliwe do realizacji (co wcale nie oznacza, że są łatwe do wykonania). Analiza stanów i sekwencji nie tylko rozstrzyga czy dane sekwencje ruchów są możliwe do realizacji, ale pomagają w porozumiewaniu się wykonawców! Permutacje, warkocze i bazy przestrzeni liniowych są precyzyjnym językiem opisu świata żonglerki.