Festiwal Nauk Humanistycznych – dzień trzeci

NewsyMożliwość komentowania Festiwal Nauk Humanistycznych – dzień trzeci została wyłączona

W gościnnych progach Zagłębiowskiej Mediateki

Tydzień Humanistyczny nie mógłby się odbyć bez szczególnej promocji książki i czytelnictwa. A gdzie najlepiej je promować, jeśli nie w najnowocześniejszej w regionie Mediatece? Właśnie nasza, obecna w życiu miasta od 1927 roku, Miejska Biblioteka Publiczna przekształcona została w czerwcu 2018 roku w prawdziwie nowoczesną instytucję kultury. Mediateka – ponieważ obok 200 tys. woluminów, znajdziemy tutaj 3 tys. audiobooków, 200 gier planszowych i elektronicznych, a także multimedialne urządzenia i zabawki dla dzieci oraz konsole do gier. Nowoczesna jest także organizacja wypożyczania, całodobowo działa książkomat oraz wrzutnia. Panie bibliotekarki oprowadziły nas (uczniów klasy 3GC) po wszystkich zakamarkach, opowiedziały o historii miejsca i dniu dzisiejszym oraz zapoznały z zasadami wypożyczania i bogatym księgozbiorem. Skorzystaliśmy również z okazji do odwiedzenia działającej w bibliotece galerii, gdzie wspólnie interpretowaliśmy symbolikę plakatów teatralnych. Po krótkim odpoczynku w oranżerii uczestniczyliśmy w zajęciach polegających na wyszukiwaniu informacji, poznaliśmy katalogi biblioteczne oraz zbiory bibliotek cyfrowych. Wielu uczniów połknęło bakcyla czytania już dawno, wizyta w mediatece tylko podsyciła tę pasję. A dla opornych dwie złote myśli:

„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”- Wisława Szymborska, a „Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki” – Joanne Kathleen Rowling

 

Wizyta Bractwa Rycerskiego Zamku w Będzinie

Bractwo Rycerskie Zamku w Będzinie w składzie: pan Michał (rycerz), pani Monika (dama) oraz uczniowie 2 klasy liceum: Szymon (giermek) i Karol (pachoł) – przedstawili zwyczaje rycerskie z przełomu XIV i XV wieku. Prelegenci zwrócili uwagę na zróżnicowanie strojów epoki (świadczących o statusie materialnym), a także obalali średniowieczne mity. Z ciekawostek: kompletna zbroja ważyła 30 kilogramów, co silnemu i zaprawionemu w bojach rycerzowi nie odbierało swobody poruszania. Miecz ważył zaledwie 1 kilogram. Nie wszystkie średniowieczne bitwy były krwawe. Przegrani rycerze najczęściej byli brani jako jeńcy, którzy odzyskiwali wolność po wpłaceniu określonego okupu. Natomiast rany odniesione w bitwie bez zastosowania odpowiedniego leczenia doprowadzały często do śmierci.

Na zakończenie dowiedzieliśmy się, że rekonstrukcje bitew (nie tylko średniowiecznych) w ciągu ostatnich 20 lat cieszą się w Polsce rosnącą popularnością.

 

 

Zajęcia z filmoznawstwa: montaż filmowy

Klasy humanistyczne naszego liceum miały 90-minutowe zajęcia z filmoznawstwa na temat montażu filmowego. Przeprowadziły je dwie doktorantki z Zakładu Filmoznawstwa i Wiedzy o Mediach Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach – p. Karolina Kostyra i p. Natalia Grabka. W trakcie zajęć prowadzące omówiły rodzaje i funkcje montażu filmowego, ilustrując różne sposoby jego wykorzystania w filmach fragmentami dzieł z klasyki kina, m. in. „Obywatela Kane’a” Orsona Wellesa, „Ptaków” Alfreda Hitchcocka oraz słynnego obrazu Stanleya Kubricka „2001: Odyseja kosmiczna”. Interesujące zajęcia nie miały charakteru wykładu ex cathedra, były interaktywne. Uczniowie często i bardzo sensownie zabierali na nich głos. Rozpoznawali typy montażu filmowego oraz błyskotliwie interpretowali jego znaczenie w prezentowanych fragmentach filmów.

 

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress