Listopad 1918 roku w Zagłębiu Dąbrowskim

NewsyMożliwość komentowania Listopad 1918 roku w Zagłębiu Dąbrowskim została wyłączona

15 listopada w Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu 10 naszych uczniów z klasy I D i III HUM pod opieką prof. Sławomiry Dziewięckiej wzięło udział w konferencji naukowej zorganizowanej w 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Organizatorami konferencji byli: Instytut Historii Uniwersytetu Śląskiego, Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu, Instytut Zagłębia Dąbrowskiego i sosnowiecki oddział Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Konferencja trwała od godziny 10.00 do 16.30 i podzielona była na trzy części. W części I historycy mówili o tworzeniu struktur państwowych w Zagłębiu, o udziale harcerzy Zagłębia w walkach o wolną Polskę, o rzeczywistej skali zjawiska jakim były Rady Delegatów Robotniczych w Zagłębiu. W części II była mowa o wydarzeniach listopada 1918 roku w okręgu częstochowskim, olkuskim i zawierciańskim. W części III, w której uczestniczyła nasza młodzież przedstawiono sylwetki „Bohaterów niepodległości” – ludzi szczególnie zasłużonych w walce o niepodległość oraz w budowie struktur II RP. Z przedstawionych referatów dowiedzieliśmy się wielu bardzo ciekawych informacji o życiu i działalności niestrudzonych społeczników i żarliwych patriotów. Poznaliśmy komisarzy tworzących struktury państwowe w Sosnowcu: Ryszarda Kunickiego i Stefana Falkowskiego, którzy poza działalnością polityczną przede wszystkim byli lekarzami społecznikami. Poznaliśmy też życiorys działacza PPS, prezydenta Sosnowca z lat 1925 – 1928 Aleksego Bienia. Usłyszeliśmy zarówno o jego działalności w okresie międzywojennym jak i w czasie wojny i po jej zakończeniu. Oprócz ludzi związanych z Sosnowcem była również mowa o przedstawicielach Będzina (Antoni Sujkowski i Salomon Weinzieher), Dąbrowy Górniczej (Adam Piwowar), Czeladzi (Wincenty Frąckiewicz), Sławkowa (Władysław Ludomir Sujkowski). Ciekawe były także informacje o przyrodnim bracie Ignacego Jana Paderewskiego – poruczniku Stanisławie Paderewskim, który nie dożył niepodległości, bo zginął w bitwie pod Krzywopłotami w listopadzie 1914 roku.

Konferencja, w której wzięliśmy udział pięknie wpisuje się w kalendarz obchodów 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, a dodatkowo dzięki referatom zyskaliśmy wiedzę na temat ludzi i wydarzeń, które miały miejsce na naszym terenie. Poznawanie historii lokalnej daje zawsze poczucie szczególnej więzi z wydarzeniami i ich bohaterami z racji wspólnoty terenu, z racji przynależności do jednej Małej Ojczyzny.

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress