Pan dr Paweł Duda gościem Staszica

NewsyMożliwość komentowania Pan dr Paweł Duda gościem Staszica została wyłączona

18 marca br w murach naszej szkoły gościliśmy dra Pawła Dudę z Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego. Było to kolejne spotkanie z pracownikiem IHUŚ w ramach współpracy między naszymi placówkami. Dr Paweł Duda w interesujący sposób przybliżył nam okres panowania dynastii Wazów w Polsce. Dowiedzieliśmy się dlaczego dynastia, z której wywodziło się trzech władców, jest tak surowo oceniana w historiografii, poznaliśmy pochodzenie Wazów i okoliczności, w jakich Zygmunt III zasiadł na tronie polskim, w końcu zaznajomiliśmy się z głównymi kierunkami polityki zagranicznej Rzeczpospolitej w czasach panowania wspomnianej dynastii.

Po wykładzie był czas na zadawanie pytań. Na tym polu prym wiódł nasz olimpijczyk – Jakub Antosiewicz z klasy 2MP. Warto nadmienić, że stan wiedzy Kuby zrobił wrażenie na naszym gościu, który w rozmowie z dyrektorem szkoły Grzegorzem Walotkiem pogratulował takiego ucznia i przyznał, że chciałby aby wszyscy studenci historii prezentowali podobny poziom merytoryczny.

Kolejna szansa na wysłuchanie ciekawego wykładu i zdawanie pytań już 8 kwietnia. Wówczas w ramach cyklu „Piątki z historią” w naszej szkole gościć będzie nasz absolwent – prof. UŚ dr hab. Dariusz Nawrot. Już dziś serdecznie zapraszamy.