„Pigmalion”, czyli klasyka trochę niekonwencjonalnie po raz drugi w „Staszicu”!

NewsyMożliwość komentowania „Pigmalion”, czyli klasyka trochę niekonwencjonalnie po raz drugi w „Staszicu”! została wyłączona

W ubiegłym roku szkolnym został zainicjowany w „Staszicu” innowacyjny projekt edukacyjno-artystyczny „Klasyka trochę niekonwencjonalnie”, który ma popularyzować klasykę literatury, teatr, zakorzeniać uczniów w kulturze wysokiej, rozwijać u młodzieży umiejętności myślenia i działania twórczego oraz pracy zespołowej. Wystawiona przez uczniów naszego Liceum w grudniu 2018 roku na staszicowskiej scenie oraz kilka tygodni później w sosnowieckiej „Muzie” uwspółcześniona wersja „Ślubów panieńskich” Fredry cieszyła się ogromną popularnością. W bieżącym roku szkolnym postanowiliśmy trochę niekonwencjonalnie przedstawić na scenie „Pigmaliona” – komedię z początku XX wieku napisaną przez G. B. Shawa, pochodzącego z Irlandii dramaturga, laureata literackiej Nagrody Nobla. Adaptacji i reżyserii mistrzowskiego dzieła klasyki literatury europejskiej podjęła się – podobnie jak w roku ubiegłym komedii Fredry – Marta Kołodziejczyk, humanistycznie uzdolniona uczennica klasy maturalnej. W czwartek, 19 września, w godzinach popołudniowych, odbył się w „Staszicu” casting do „Pigmaliona”. Poziom zaprezentowanych umiejętności aktorskich był bardzo wysoki. W prawie 2-godzinnym castingu wzięło udział aż kilkudziesięciu uczniów chcących spróbować swych sił na scenie. Premiera niekonwencjonalnej wersji „Pigmaliona” została zaplanowana na początek grudnia 2019 roku. Oczywiście w „Staszicu”! A potem na forum miasta, w sosnowieckiej „Muzie”. Zapraszamy serdecznie. Naprawdę warto!