Zajęcia popołudniowe na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego

NewsyMożliwość komentowania Zajęcia popołudniowe na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego została wyłączona

Jak co roku uczniowie Naszej szkoły biorą udział w popołudniowych zajęciach na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy nasze spotkania od wykładu pani mgr Elżbiety Markowiak „Stolice krajów sąsiednich”. Tym razem w zajęciach uczestniczyli zainteresowani  uczniowie klasy Ic. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych i nowych faktów o Moskwie, Berlinie czy innych stolicach naszych sąsiadów. Zdobyta wiedza na pewno poszerzyła nasze horyzonty i zaciekawiła, być możne będzie inspiracją do podróży w te miejsca. Prowadząca przygotowała prezentację o stolicach naszych sąsiadów na podstawie wiedzy i zdjęć zdobytych podczas własnych podróży do tych miejsc. Dzięki temu wplatała w fakty i informacje geograficzne przygody i ciekawostki, które napotkała podczas tych wizyt.
Zachęcam do udziału w kolejnych spotkaniach
Katarzyna Koprowska

Oto szczegółowa relacja z wykładu pióra uczennicy Alicji Majcherczyk:

20 listopada 2019 na wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu śląskiego znajdującego się w Sosnowcu, odbył się wykład poprowadzony przez panią Elżbietę Markowiak. Spotkanie miało na celu pokazanie jak wyglądają stolice krajów sąsiadujących z Polską. W wykładzie wzięli udział głównie uczniowie różnych szkół wraz z opiekunami. Pani Elżbieta opowiedziała zebranym o ciekawostkach na temat stolic państw, które w ostatnim czasie odwiedziła. Zgromadzeni mieli okazje dowiedzieć się czegoś więcej na temat stolicy: Polski, Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Słowacji, Czech i Niemiec.

Warszawa – Polska
Pierwszym krajem omówionym przez panią Markowiak była Polska i jej stolica Warszawa. Podczas wykładu zostało wspomniane tylko kilka rzeczy na temat naszej stolicy ponieważ wszyscy zebrani z pewnością wiedzą dość dużo na temat stolicy swojego kraju. Istotną rzeczą powiedzianą podczas wykładu było to, Warszawa leży w połowie biegu Wisły – 514km i ciągnie się przez kilka kilometrów nurtu rzeki. Pani Markowiak wspomniała o najczęściej odwiedzanych miejscach w Warszawie oraz poleciła inne miejsce, które warto odwiedzić, zwiedzając stolicę.

 

Kaliningradzkim należącym do Rosji, a jej stolica jest zdecydowanie bardziej odległa. Metro moskiewskie podczas wykładu zostało porównane do warszawskiego i od razu można było stwierdzić, że to rosyjskie jest zdecydowanie większe- dziennie przewija się tam kilka milionów ludzi. Pani Markowiak powiedziała, że rzeka płynąca przez Moskwę to Oka, która nie wpływa bezpośrednio do morza. Podczas wykładu zostały zaprezentowane miejsca w rosyjskiej stolicy zakwalifikowane do światowej listy UNESCO. Jest to Kreml i Plac Czerwony. Pani Elżbieta opowiedziała słuchaczom, że warszawski Pałac Kultury jest prezentem od ZSRR a w samej Rosji znajduję się aż 7 podobnych budowli. Wspomniała również o osiedlu zwanym „ moskiewskim Manhattanem” ze względu na to, że przypomina właściwie oryginalną dzielnicę Nowego Yorku.

 

 

 

 

 

  Wilno – Litwa
Kolejna stolica przedstawiona przez panią Markowiak było Wilno, gdzie naukowcy wyliczyli geograficzny środek Europy. Podczas wykładu zebrani dowiedzieli się, że Józef Piłsudski został pochowany w Warszawie jednak jego serce znajduję się właśnie na Litwie. Pani Markowiak wspomniała również, że Wilno jest drugą po Pradze i Berlinie europejską stolicą kultury.

 

 Mińsk – Białoruś
Podczas omawiania stolicy Białorusi pani Elżbieta powiedziała o tym, że w tym kraju obowiązują dwa języki urzędowe- rosyjski i białoruski. Zatem kiedy wjeżdża się do Mińska można się poczuć jak w Rosji. Raczej niespotykanym zjawiskiem, ale występującym na Białorusi jest występowanie jednego prezydenta przez 25lat. W tym kraju jest to – AlaksandrŁukaszenka. Pani Markowiak prowadząc wykład wspomniała o obchodach święta narodowego 9 maja – dzień zwycięstwa.

 Kijów – Ukraina
Jeśli chodzi o stolicę Ukrainy to zebrani mogli się dowiedzieć na przykład, że jako, że kolory flagi Ukrainy to żółty i niebieski to w Kijowie można spotkać dużo obiektów we właśnie tych kolorach. W stolicy tego kraju można zobaczyć pomnik na którym zawarte są odległości do wszystkich stolic świata wraz z zachowanymi kierunkami geograficznymi. Sofia Kijowska to obiekt w stolicy tego kraju, który w 1990 roku został wpisany na światową listę UNESCO. Pani Markowiak wspomniała również, że kijów nad rzeką Dnieprem, a patronem tego miasta jest Michał Archanioł. Powiedziała też o tym, że we wszystkich dawniej radzieckich krajach, poziom życia w porównaniu do poziomu technologii jest bardzo niski.

 

Bratysława – Słowacja
Prezydentem a raczej panią prezydent tego kraju jest Zuzana Čaputová, która urzęduje w tak zwanym Białym Domu. Pani Elżbieta wspomniała o geografii tego kraju i stwierdziła, że jest to kraj górzysty. Podczas wykładu zebrani mogli zobaczyć jak wyglądaZamek Bratysławski. Słuchacze mogli również dowiedzieć się, że Słowacja jest krajem, który razem z Polską wstąpił do Unii Europejskiej w tym samym roku. Rzeką przepływającą przez Bratysławę jest Dunaj ipłynąc nim można zauważyć Wielki Zamek Bratysławski wspomniany wyżej.

 

 Praga – Czechy
Pani Markowiak na temat tego kraju podała kilka najważniejszych informacji. Wspominała między innymi o tłumach na Moście Karola oraz o tym, że przez Pragę płynie rzeka zwana Bełdawą. Powiedziała również, że miejscem strasznie obleganym przez turystów jest plac przy ratuszu staromiejskim,na którego ścianie znajduję się Praski zegar astronomiczny. Z wieży tego zegara można zobaczyć całą panoramę miasta. Pani Elżbieta zachęcała również młodzież do szukania zaznaczonego południka 14 27 E, podczas podróży do stolicy Czech. Pokazała również zdjęcia prawdopodobnie jednej z najpopularniejszych ulic czyli Ulicy Złotej.

 

Berlin – Niemcy
Ostatnim stolicą sąsiadującą z Polską jest Berlin. Bardzo ciekawym obiektem wspomnianym przez panią Elżbietę była przeźroczysta, szklana kopuła, za którą czasami turyści mogą obserwować spotkania parlamentu. Kopuła została zaprojektowana przez Normana Fosera. Oczywiście podczas wykładu nie można było nie wspomnieć o Bramie Brandenburskiej, która jest absolutną wizytówką Berlina. Zebrani mogli również usłyszeć o murze Berlińskim, który kiedyś oddzielał dwie części Niemiec. Aktualnie jego kawałki zostały zachowane jako atrakcja turystyczna. Udając się do stolicy Niemiec można udać się na wieże transmisyjną, w której znajduję się obrotowa kawiarnia. Pani Markowiak wspomniała o Zegarze czasów Strefowych, znajdującym się w centrum Berlina. W stolicy tego kraju również znajduję się obiekt wpisany na światową listę dziedzictwa UNESCO, a mianowicie Wyspa Muzeów. Na tej liście urzęduje od 1999 roku.

Na zakończenie pani Elżbieta Markowiak wspominała o wystawie znajdującej się w Berlinie, którą miała okazję zobaczyć. Na wystawie zostały zaprezentowane misie pochodzące z całego świata. Każdy z nich był w innych kolorach odpowiadających kolorowi państwa. Jednak nie musiały to być kolory znajdujące się na fladze danego Państwa.
Myślę, że wykład był jak najbardziej ciekawy i każdy spośród zebranych dowiedział się czegoś nowego o stolicach krajów sąsiadujących z Polską.

Alicja Majcherczyk
Sosnowiec 28.11.2019

© IV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Stanisława Staszica

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress